Wiele osób cierpi na ten dość krępujący problem – nieświeży oddech. Myjemy zęby i dbamy o higienę jamy ustnej, może nawet sprawiliśmy sobie szczoteczkę soniczną, nowe technologie, najlepsza pasta, a tu dalej nic? Jeżeli myślisz, że to błahy problem, to jesteś w dużym błędzie. Zamiast kupować miętówki na kilogramy lepiej udać się do lekarza, by znaleźć przyczynę nieświeżego oddechu i wybrać odpowiedni sposób leczenia, który ostatecznie wyeliminuje ten przykry problem. Nie możemy przecież tak żyć – wciąż czujemy się zakłopotani, możemy mieć problemy w życiu towarzyskim , a nawet zawodowym, bo z racji narastających kompleksów stajemy się oschli i milczący, nie chcemy z nikim rozmawiać, bo wstydzimy się swojego zapachu z ust.
Leczenie nieświeżego oddechu
Najczęstsza przyczyna nieświeżego oddechu |
Okazuje się, że niszczymy swoje życie z powodu dolegliwości, którą można w bardzo łatwy sposób wyleczyć. Specjaliści nazywają ten problem halitosis “fetor ex ore” lub “fetor oris”, czasami używają też angielskiej nazwy “bad breath”. Ostatnio pojawiła się reklama pewnego środka na halitozę, więc nadzieja jest w tym, że wiele osób na nią cierpiących, w końcu dowiedziało się, cóż to takiego i że można się tego pozbyć. Mimo dokładnego i regularnego szczotkowania zębów, nieprzyjemny zapach z ust pojawia się i towarzyszy choremu przez cały dzień, czasami występuje jedynie rano lub po zjedzeniu posiłku. Problem ten równie często dotyka mężczyzn jak i kobiet. Co jest przyczyną halitozy, jeżeli nie chodzi tu o zaniedbanie higieny jamy ustnej?
Po pierwsze – mimo, że zarzekamy się, że zęby myjemy często i prawidłowo – jednak zweryfikujmy to dokładniej, bo w prawie dziewięćdziesięciu procentach przyczyna właśnie leży w nieprawidłowej higienie. Najlepiej jeżeli poprosimy naszego lekarza stomatologa o instruktarz odnośnie mycia zębów, często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że możemy coś robić źle w tak prozaicznej czynności, jaką jest mycie zębów. Jeżeli jednak jesteśmy pewni, że tu nie mamy sobie nic do zarzucenia, to w następnej kolejności przyczyny brzydkiego oddechu należy poszukać w schorzeniach laryngologicznych.
Przyczyny komplikacji
Jeżeli często cierpisz na anginę, alergiczny nieżyt nosa czy zapalenie zatok – prawdopodobnie właśnie tu będzie drzemał problem oddechu. Udaj się do laryngolog i zrób odpowiednie badania. Zdarza się, że powodami nieświeżego oddechu są także zaburzenia równowagi hormonalnej (częściej to kobiecy problem), nadmierny stres i długotrwałe obciążenie psychiczne (stres spowalnia wydzielanie śliny), zła dieta, odwodnienie organizmu, awitaminoza, czasami także stosowanie leków na ciśnienie, bo wysuszają one gardło i usta, a także hamują wydzielanie śliny, co sprzyja rozwojowi bakterii.