środa, 13 września 2017

Różne rodzaje płynów do płukania ust

Gdy tylko jakiś produkt zdobywa na rynku popularność, zaczynają go tworzyć różnorodne zakłady i przedsiębiorstwa. Firmy chcą zarabiać na tym, co dobrze się sprzedaje, więc te związane ze światem medycznym, a konkretniej stomatologicznym, bardzo często posiadają w swojej ofercie produktów przynajmniej jeden płyn do płukania ust. Skoro zatem produkuje go tak wiele zakładów, występuje on w różnych swoich wersjach.

Które z nich zasługują na największe uznanie?


Standardowe płyny do płukania ust po prostu odświeżają oddech. Czasami przy okazji wypłukują resztki zjedzonych wcześniej produktów, ale nigdy nie zdołają zastąpić standardowego mycia zębów oraz równie ważnego nitkowania. Preparaty te dostępne są bez recepty i można o nie zapytać w aptekach czy drogeriach, kupując je dosłownie wszędzie i to już od kilku złotych. Najprostsze produkty nie będą jednak zawierać zbyt wielu, bardziej specjalnych składników, których właściwości mogłyby idealnie sprawdzić się przy pielęgnacji uzębienia. Zaawansowany płyn do płukania ust zawiera natomiast przynajmniej fluor. Fluor jest związkiem ochraniającym zęby przed różnymi kwasami, które nieustannie są produkowane przez bakterie występujące w płytce nazębnej. Gdy kwasy nie mają odpowiednich warunków do działania, nie pojawia się też próchnica - choroba często bagatelizowana, a drastyczna w skutkach.

Do ostatniej grupy produktów płuczących usta należą płyny zawierające glukonian chlorheksydyny. Są to już bardzo zaawansowane i bardzo specjalistyczne artykuły, sprzedawane tylko i wyłącznie na receptę. Zazwyczaj zawierają one alkohol, ale w na tyle niewielkich ilościach, że nie powinien on nikomu przeszkadzać.

Do codziennego stosowania każdemu w zupełności wystarczy najprostszy, klasyczny i podstawowy płyn d płukania ust. Ten zawierający dodatkowy związek, fluor, polecany jest szczególnie osobom młodym, narażonym na wystąpienia próchnicy. Produkty wzbogacone o glukonian chlorheksydyny mogą być przepisywane wyłącznie przez lekarzy, dlatego nikt nie kupi ich nigdzie bez recepty.